ABELL CHRISTIAN, postać literacka
< Poprzednie | Następne > |
CHRISTIAN ABELL, postać literacka, główny bohater kryminałów „retro” Krzysztofa Bochusa: Czarny manuskrypt (Wydawnictwo MUZA 2017), Martwy błękit (Wydawnictwo Muza 2017), Szkarłatna głębia (Wydawnictwo Muza 2018), Miasto duchów (Skarpa Warszawska 2019), których akcja rozgrywa się w II Wolnym Mieście Gdańsku (WMG) (pierwszych trzech) oraz w Gdańsku w 1944; wspomniany w thrillerze Liście Lucyfera (Skarpa Warszawska 2019), którego akcja toczy się na początku XXI wieku, jako dziadek głównego bohatera, dziennikarza, Adama Berga.
Oficer policji kryminalnej w II WMG. W pierwszej powieści ma trzydzieści parę lat; wysoki, szczupły blondyn o hipnotyzujących oczach; nosi dobre garnitury; lubi piękne kobiety, a one jego; jest bardzo wnikliwy, inteligentny, uczciwy i lojalny; bardzo skupiony na swojej pracy, potrafi dostrzec rzeczy niewidziane dla innych; jednocześnie trochę wycofany i małomówny, uparty, odnosi porażki, z których wyciąga nauki; charakteryzuje go niemiecka dokładność; posiada szerokie horyzonty i zainteresowania przekraczające wiedzę kolegów policjantów (historia sztuki); nie jest niezniszczalny, kilka razy jego życie znajduje się w niebezpieczeństwie, ale dzięki swojej inteligencji i silnej woli udaje mu się wyjść z opresji. Jego wybory, zwłaszcza w życiu uczuciowym, mogą się Czytelnikowi wydawać irracjonalne. Ceni Gdańsk jako miasto kosmopolityczne, nie potrafi zaakceptować nowej rzeczywistości (rodzącego się nazizmu); codziennie musi odpowiadać na pytanie jak być porządnym człowiekiem. Mieszka przy ulicy Hochstriess (ul. Słowackiego).
W powieści Czarny Manuskrypt, rozgrywającej się w 1930, wysłany zostaje na prowincję w Prusach Wschodnich, aby tropić brutalnego zabójcę księży w Marienwerder (Kwidzynie), gdzie sam staje się celem mordercy. W powieści Martwy błękit, rozgrywającej się wiosną 1933, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Saula Rottenberga, żydowskiego kolekcjonera sztuki, którego zwłoki zostają znalezione w jego luksusowej willi w Sopocie.
W powieści Szkarłatna głębia, rozgrywającej się zimą 1934, prowadzi dochodzenie wśród wspólnoty menonitów na Mierzei Wiślanej. Akcja Miasta duchów toczy się jesienią 1944: w Rotterdamie, dokąd wyjechał wiele lat wcześniej, ginie jego pięcioletnia córka; tropy wiodą go ponownie do Gdańska, jednocześnie otrzymuje zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamordowania dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej.
Najważniejsze postacie występujące u jego boku to wachmistrz Kukulka, nieoceniony współpracownik i wierny przyjaciel, oraz Gabi, historyczka sztuki pracująca w gdańskim Muzeum Miejskim, jego największa miłość, później żona i matka jego córki.