AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO (UG). Powołany przez władze uczelni w 1971. Jest bezpośrednim kontynuatorem działającego w latach 1953–1970 Akademickiego Chóru Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Działa w ramach Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”.

Wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich oraz w USA i Korei Południowej. W 1997 uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie przed papieżem Janem Pawłem II, inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. Brał udział m.in. w 2005 w prapremierowym wykonaniu Kantaty o wolności Jana Andrzeja Pawła Kaczmarka w Gdańsku z okazji rocznicy 25-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i podpisania porozumień sierpniowych, w 2006 – w prapremierowym wykonaniu Mszy Leszka Możdżera na chór i trio jazzowe, w 2017 – w prapremierowym wykonaniu utworu Jana A.P. Kaczmarka Emigra – Symfonia bez końca.

Otrzymał szereg nagród na olimpiadach chóralnych: dwa złote medale w kategoriach Musica Sacra i mieszanych zespołów kameralnych, srebrny medal w kategorii zespołów folklorystycznych na II Olimpiadzie Chóralnej w Busan (Kora Południowa, 2002), medale złoty i srebrny na III Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Bremie (2004), srebrny medal w kategorii mieszanych chórów kameralnych i srebrny medal w kategorii Musica Sacra na IV Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen (Chiny, 2006). Jest laureatem czołowych nagród oraz Grand Prix między innymi w Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (1976, 1978, 1987, 2001), na XXI Certamen de cancion y polifonia vascas para masas corales w Tolosa (Hiszpania, 1981), w II Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej „Hora Cantavi” w Suwałkach (1999), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Schuberta w Wiedniu (2000), Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w La Valetcie (Malta 2003), XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2005), XX Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach (2008), Festiwalu Muzyki Sakralnej w Wilnie (2010, 2014), I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach (2012), Ohrid Choir Festival w Macedonii (2013), XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego (Barczewo 2016), VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym / Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa „Cançó Mediterrània” w Barcelonie i Lloret de Mar (Hiszpania, 2018) oraz XIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Sakralnej „Silver Bells” w Daugavpils (Łotwa, 2019). Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (po Argentynie, Hiszpanii, Holandii i Niemczech, Włoszech i Słowenii oraz Bałkanach).

Dyrygentami i dyrektorami artystycznymi chóru byli: w latach 1971–1983 Henryk Czyżewski, 1984–1989 Grzegorz Rubin, 1989–1992 Waldemar Czaja, od 1992 funkcje te pełni Marcin Tomczak. Chór występował pod gościnną dyrekcją m.in. Ennio Morricone, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Rafała Delekty, Michała Nesterowicza; współpracował z takimi zespołami, jak Sinfonia Varsovia, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, orkiestra Opery Bałtyckiej. W pracach zespołu brali udział m.in.: Piotr Kusiewicz, Piotr Kubowicz, Ewa Marciniec, Jerzy Mechliński, Agnieszka Tomaszewska.

Zespół został zaproszony wiosną 2018 przez „Mikromusic” Smolika i Skubasa do projektu Chóralnie, opartego na repertuarze tych artystów z towarzyszeniem chórów, ze specjalnie na tę okazję napisanymi aranżacjami. M.in. z towarzyszeniem chóru artyści zagrali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS) w marcu 2019. Kolejne zaplanowane występy w GTS w 2020 odwołano z powodu epidemii, 20 maja tego roku chór opublikował więc w internecie e-nagranie (każdy muzyk nagrywał osobno, następnie ich występy zmontowano w jeden utwór, z mozaiką wykonawców na ekranie) We Move the World! z udziałem Branko Starka.

Zespół, oprócz utworów a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne epoki i style muzyczne, ma w swoim dorobku także prawykonania utworów współczesnych kompozytorów polskich różnych gatunków muzycznych – m.in. jazz, pop czy rock symfoniczny. Bierze udział w uroczystościach na UG: inauguracje roku akademickiego, immatrykulacje, absolutoria, dyplomatoria, rozdania doktoratów.

Na dyskografię chóru składają się liczne nagrania CD, w tym autorskie, między innymi Alme Matri Tricesimo Anno z okazji 30-lecia macierzystej uczelni (2000), Koreańskie Trofea (2003), Missa Gratiatoria (2008) – utwór, który Leszek Możdżer napisał dla niego z okazji 35-lecia działalności, Pasja Gdańska Georga Philipa Telemanna (2011), album z utworami negro spirituals I'm goin' to sing (2012) czy Chwalebna Droga Krzyżowa Stanisława Szczycińskiego (2013), oraz nagrania z udziałem chóru, między innymi Kolęda Nocka – musical Ernesta Brylla (libretto) i Wojciecha Trzcińskiego (muzyka) (1981), W.A. Mozart: Msza Koronacyjna C-dur KV 317, G. Fauré: Requiem op.48 (1999), Gdańskie Akademickie Spotkania Muzyczne (2000), XLVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (2003), Jean Michel Jarre – Live from Gdańsk (Koncert w Stoczni) (2005), ponadto nagrania radiowe i udział w programach telewizyjnych.

Chór został wyróżniony: medalem wojewody pomorskiego „Sint Sua Premia Laudi” (2007), „Gryfem Pomorskim” przyznanym przez marszałka województwa pomorskiego, złotą odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz czterokrotnie Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2002, 2006, 2012, 2017). JANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii