BIEHN DANIEL, organista

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Suplika Bartela Biehna skierowana do Rady Miejskiej z prośbą o zatrudnienie na stanowisku ustawiacza dzwonów carillonu Ratusza Głównego Miasta Gdańska, styczeń 1603

DANIEL BIEHN jr. (2 połowa XVII wieku), organista. Syn Daniela sen. (około 1632 – po 1702), w 1686 grającego na organach w kościele św. Ducha, przypuszczalnie spokrewniony z Bartelem Biehnem (Bÿhahnem) (pochowany 15 VI 1609 w kościele Najświętszej Marii Panny (NMP) w Gdańsku), w 1603–1609 ustawiaczem dzwonów automatycznego carillonu Ratusza Głównego Miasta, lutnistą, wicekapelmistrzem kapeli kościoła NMP, starającym się o posadę piwnicznego w Dworze Artusa, pod koniec życia zatrudniającym niekiedy pomocnika do pracy przy carillonie.

Jego chrzestnym był Thomas Strutius, u którego pobierał lekcje muzyki. Do 1685 grał na organach w kościele św. Jakuba, następnie w kościele kościele św. Bartłomieja. W 1691 bezskutecznie starał się o stanowisko organisty w kościele św. Jana. Być może to on (Daniel Biehn von Dantzig gebürtig) 16 II 1692 wystarał się o wyższe (kupieckie) obywatelstwo Gdańska.

Ojciec Ludwiga, lutnika, budowniczego wiol, 14 IV 1689 ukaranego za wykonywanie zawodu bez zezwolenia, o które mógł ubiegać się po sześciu tygodniach od chwili nałożenia kary ( instrumenty muzyczne – budownictwo, tabela, nr 19). Najprawdopodobniej też ojciec Christopha Biehna i Ephraima Biehna. DP











Bibliografia:
Księga przyjęć do prawa miejskiego w Gdańsku 1536–1814, wyd. Andrzej Groth, Ewa Łączyńska-Bartoszek, Dariusz Kaczor, Gdańsk 2019, t. VI, s. 77.
Rauschning Hermann, Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig. Von den Anfängen bis zur Auflösung der Kirchenkapellen, Danzig 1931.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii