CHAZBIJEWICZ STEFAN, reżyser, scenarzysta
< Poprzednie | Następne > |
STEFAN CHAZBIJEWICZ (ur. 23 X 1958 Gdańsk), reżyser filmowy, telewizyjny oraz teatralny, scenarzysta, poeta, malarz, fotograf. Syn Emira (16 V 1933 Orda Tatarska, powiat Nieśwież, obecnie obwód miński na Białorusi – 27 IX 1992 Gdańsk), matematyka, m.in. dyrektora Zespołu Szkół Łączności i Raisy. Brat Romualda (ur. 1961), informatyka, dyrektora strategicznego firmy Prokom, odpowiedzialnego za informatyzację kluczowych instytucji Rzeczypospolitej, członka gremiów zarządczych spółek technologicznych, m.in. Stopklatka. Brat Selima Chazbijewicza.
W 1977 absolwent klasy matematycznej gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego, student kolejno: 1977–1981 Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, 1981–1985 Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego (UG), 1985–1989 Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (PWSFTviT). Przyznano mu stypendia: Silvia Berlusconiego z dziedziny filmu (1990) oraz im. Josepha Conrada (Joseph Conrad Scholarship) w dziedzinie filmu i teatru, którym został wyróżniony przez Jej Królewską Mość Wielkiej Brytanii na wniosek Rządu Brytyjskiego (1992).
W czasie studiów zrealizował widowisko telewizyjne w reżyserii Mariusza Grzegorzka Piękna pani rzeźnikowa (1985), napisał scenariusz i wyreżyserował widowisko telewizyjne Maszeńka (1985) oraz etiudy fabularne: Pejzaż (1987) i będącą dyplomem operatorskim Sułak (1989). W jego reżyserii powstały ponadto w okresie studiów etiudy dokumentalne Czekam na każdą wiadomość z Polski… (1987) i Zen (1987), ze zdjęciami Pawła Edelmana, a także widowisko telewizyjne Kazanie na górze (1988).
Po studiach wyreżyserował w Teatrze Wybrzeże Indyka Sławomira Mrożka (premiera 6 XI 1992) oraz Alicję w krainie czarów Lewisa Carrolla z choreografią Wojciecha Misiury (23 I 1999) i kostiumami Doroty Roqueplo. Dla Teatru Telewizji wyreżyserował Jaskinię filozofów według Zbigniewa Herberta (premiera 10 I 1996), z Gustawem Holoubkiem w roli głównej.
Reżyser, scenarzysta filmu fabularnego Podróż na wschód (1994); film był nominowany do nagrody Złotych Lwów w konkursie głównym na XIX. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jego operator Tomasz Wert zdobył tam nagrodę w kategorii „Najlepsze zdjęcia”. Film pokazywany był na Międzynarodowych Festiwalach, m.in. w Kairze, New Delhi, Salerno, a także na pokazie kina europejskiego w Instytucie Lumière w Lyonie. Reżyser i scenarzysta filmu biograficznego Wynton Marsalis (1992, premiera w Cannes). Reżyser nagradzanego przez Urząd ds. Kombatantów filmu dokumentalnego Fordon (1992) o więźniarkach AK. Współtwórca filmu dokumentalnego Lech Wałęsa, bilans dwu dekad (2003) oraz filmu biograficznego Andrzej Seweryn. Aktor – acteur (1999). Reżyser filmu dokumentalnego Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda (1996) oraz serialu fabularnego Kochaj mnie, kochaj (2006).
W 1995 współpracował w dziedzinie filmu i public relations ze Stanford University (Palo Alto, San Francisco), w dziedzinie filmu z Hoover Institute oraz z The Rockford Institute (wszystkie w USA). W latach 1995–1998 prowadził międzywydziałowe seminarium na temat strukturalnej analizy filmów na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził także we wczesnych latach 90. XX w. warsztaty filmowe w prywatnej szkole filmowej w Londynie. W latach 90. również autor programów telewizyjnych realizowanych na zlecenie TVP, m.in.: Spotkania z Janem Pawłem II (Watykan 1997, koprodukcja telewizji Watykańskiej i TVP 1) – 16-odcinkowy cykl poświęcony nauczaniu Jana Pawła II ujęty w formie 16 rozmów przeprowadzonych z ks. Adamem Bonieckim; Twój Dekalog – scenariusz wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem i Jackiem Santorskim – program na temat filmów Krzysztofa Kieślowskiego; Sąd na żywo – widowisko publicystyczne; Rodzinne czytanie – cykl programów edukacyjnych zachęcających dzieci do czytania, prowadzenie Jacek Santorski; Gdzie są nasze pieniądze – cykl programów przedstawiających zasady konstruowania i realizowania budżetu państwa z perspektywy obywatela i podatnika; Moda, znaki, rock & roll – seria programów we współpracy z MTV dla telewizji Polsat. W latach 2005–2015 konsultant w międzynarodowej firmie Celebrity Speakers Polska reprezentującej czołowych ekspertów, którzy motywują, inspirują i dzielą się swoimi umiejętnościami, lidera w organizowaniu wystąpień najbardziej wpływowych osób ze świata. Współautor programu pracowni Katedry Neurobiologii UG Bioinformatyka i Neurotechnologia w kontekście najnowszych technologii i innowacji.
Autor wierszy, publikowanych m.in. w „Litterariach” 1991 (1989–1991). Jego fotografie i rysunki ukazały się m.in. w opublikowanym wraz z Torgeirem Fjeldsem i Wolfgangiem Schirmacherem albumie Introducing Ereignis (Moss, Norwegia, 2022). W latach 90. XX w. współpracował z telewizją ARTE (przy filmach dokumentalnych o Andrzeju Sewerynie i Jerzym Grotowskim). Reżyser i scriptwriter spotów reklamowych, m.in. firm Texaco, Adidas, Nationale Nederlanden, BIG Bank Gdański, Animex, Amway. Był autorem kampanii prezydenckiej Hanny Gronkiewicz-Waltz w 1995, kampanii społecznej w 1996 Zaufaj wierności, strzeż się AIDS i wielu innych.
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, British Alumni Society (Stowarzyszenie Absolwentów Uczelni Brytyjskich), Stowarzyszenia Przyjaźni Izraelsko-Polskiej. Laureat prestiżowych nagród: Nagrody im. Andrzeja Munka (przyznawanej przez PWSFTviT) za Podróż na wschód (1994), wyróżnienia specjalnego w kategorii krótkiego metrażu za etiudę fabularną Pejzaż (1987) na Międzynarodowym Festiwalu Młodego Kina w Turynie (1988), Złotego Krokodyla na Międzynarodowym Szkolnym Festiwalu Filmowym w Nimes (Francja, 1990), głównej nagrody w kategorii filmów szkolnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Rimini–Cinema (Włochy, 1990), nagrody specjalnej jury za film Fordon na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie (1993), nagrody wojewody gdańskiego za najlepszy debiut reżyserski (Indyk Sławomira Mrożka w Teatrze Wybrzeże (1993)), nagrody honorowej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1994).