ESCHNER FRIEDRICH WILHELM, właściciel składu instrumentów

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kamienice przy Brotbänkengasse (ul. Chlebnicka) nr 23 (z lewej) i nr 22, po prawej Brama Chlebnicka, koniec XIX wieku
Wejście od Lange Brücke (Długie Pobrzeże), po prawej stronie Bramy Chlebnickiej, do restauracji w kamienicy przy Brotbänkengasse 22 (ul. Chlebnicka)


FRIEDRICH WILHELM ESCHNER (1788 Gdańsk – 1845 Gdańsk), zapewne syn urodzonego w Gdańsku Johanna Jacoba, od 19 XI 1807 posiadającego pracownicze (robotnicze) obywatelstwo Gdańska. Od około 1829 do 1840 prowadził we własnej kamienicy przy Brotbänkengasse 22 (ul. Chlebnicka) szynk i skład instrumentów. W 1837 oferował gitary, skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, trąbki, rogi oklapowane, flety, klarnety, harmonie ustne i ręczne, struny gitarowe i skrzypcowe. 25 II 1840 oferował nabyte na targach frankfurckich instrumenty dęte i smyczkowe, takie jak trąbki, rogi myśliwskie, waltornie i rogi oklapowane, puzony tenorowe i basowe, skrzypce, wiolonczele, altówki, flety ze stopką C, klapami D i F, klarnety, flażolety, harmonie ręczne, gitary, struny rzymskie do instrumentów smyczkowych i szarpanych.

Żonaty był z Marie Charlotte Piepenburg–Eschner (1774–1856), która po śmierci męża zlikwidowała skład instrumentów, nadal prowadząc szynk. Do II wojny światowej działała w tym miejscu restauracja (powiększona o parter kamienicy pod nr 23), z wejściem od Lange Brücke 7 (Długie Pobrzeże). BV MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii