FONTANNA HEWELIUSZA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pierwsza fontanna na Skwerze Heweliusza z rzeźbą Alfonsa Łosowskiego „Fregata”, 1997
Inauguracja Fontanny Heweliusza 8 VIII 2014
Premiera utworu Opowieści Fontanny Heweliusza, 7 V 2016
Fontanna Heweliusza, wodospad
Fontanna Heweliusza, 2019
Fontanna Heweliusza

FONTANNA HEWELIUSZA, na Skwerze Heweliusza, umożliwiająca tworzenie różnorodnych, wielobarwnych obrazów wodnych i świetlnych. Powstała dla upamiętnienia budowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej przeprowadzonych w Gdańsku w latach 2006–2012 w ramach „Gdańskiego programu wodno-ściekowego”, dofinansowywanego z funduszy Unii Europejskiej. Zastąpiła wcześniejszą, uruchomioną w 1966 wokół rzeźby Alfonsa Łosowskiego „Fregata”.

Konkurs na projekt fontanny Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) ogłosiła w listopadzie 2011. Rozstrzygnięto go na początku marca 2012, zwyciężyła koncepcja gdańskiego architekta Rolanda Kwaśnego, nawiązująca do kaskad wodnych i wykorzystująca system cienkiego lustra, w którym odbija się otoczenie. Prace konstrukcyjne wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków S.A. w Warszawie, zakończono je 30 VI 2014, fontannę uruchomiono 8 VIII 2014.

Składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na i wokół trzech metalowych ringów. Woda wypływa z kamiennej ściany ustawionej od strony Wielkiego Młyna, tworząc wodospad i nawiązując do kaskad wodnych zbudowanych na pobliskim Kanale Raduni.

Utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba, pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt. Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach umożliwiają tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych. Działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Scenariusz fontanny to powtarzająca się godzinna sekwencja, składająca się z pięciu 12-minutowych programów o różnym charakterze. Efekty te odzwierciedlają cztery symboliczne nastroje fontanny: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie.

Początkowe pojedyncze pokazy możliwości fontanny zmieniły się w 2015 w projekt „Wodowanie Sztuk”, wydarzenia, które inauguruje sezon letni (trwającego od maja do października). O każdej pełnej godzinie (od 8:00 do 24:00) odbywa się multimedialny pokaz jej możliwości. Konkretną sekwencję dopełnia wielobarwna iluminacja drzew na Skwerze Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny.

9 V 2015 zaprezentowano spektakl „Cztery nastroje fontanny”, który łączył muzykę, choreografię wody i pokaz świateł. Oprawę wizualną przygotował Sylwester Łuczak, muzyczną Automatik Kolektyw. Ogromne ekrany, ale również drzewa i budynki wzięły udział w projekcji, która oddała cztery nastroje fontanny.

W 2016, dzięki ogłoszonemu przez GIWK konkursowi „Fontannie bije ten dzwon”, do kameralnego do tej pory widowiska „Wodowania Sztuk” dołączył carillon kościoła św. Katarzyny. Zadaniem konkursu było skomponowanie utworu na carillon, zsynchronizowanego – dzięki elektronice – z 12-minutowym programem specjalnym fontanny. 20 I 2016 warsztaty dla uczestników konkursu prowadziła gdańska carillonistka miejska Monika Kaźmierczak, pierwsza nagroda przypadła Kamilowi Cieślikowi za utwór “Opowieści Fontanny Heweliusza”. Premiera utworu miała miejsce 7 V 2016.

W kolejnych latach do prezentowanych w czasie pokazów specjalnych kompozycji dołączyły: „Nihil constat” Katarzyny Kwiecień-Długosz, „Płynna materia” Beniamina Baczewskiego oraz „Echa Gdańska” Jakuba Nikiela.

Od 2018 „Wodowanie Sztuk” weszło do programu Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, z uzupełnianiem przez inne sztuki, np. w 2016 były to podniebne akrobacje Teatru Ocelot, występ kwartet wokalny „Beau Ton” oraz dźwięk harfy, a także wprawione w ruch na dachu Wielkiego Młyna obrazy gdańskiego artysty Waldemara Marszałka. Organizatorami wydarzeń są Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, partnerem strategicznym jest GIWK. JANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii