GIMNAZJUM NR 24

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/a/a2/Gimnazjum_Sportowe_nr_24.jpg
Budynek byłego Gimnazjum Sportowego nr 24

GIMNAZJUM SPORTOWE NR 24 IM. JANA PARANDOWSKIEGO, ul. Wąsowicza 30, Gdańsk–Oliwa. Powstało 1 IX 1999 jako gimnazjum nierejonowe, w ramach powołania Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego (ZKPiG) nr 17, w którego skład weszła również Szkoła Podstawowa nr 35. 1 IX 2001 nazwę ZKPiG nr 17 zmieniono na Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17 z klasami sportowymi, obejmujące SP nr 35 z klasami sportowymi i Gimnazjum Sportowe nr 24.

Przy ZKPiG nr 17 działały: Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze PTTK, drużyna ZHP, Szkolne Koło LOP, koło plastyczne, muzyczne, literackie, Klub Unii Europejskiej oraz Koło Caritas. Przy Gimnazjum nr 24 funkcjonowały również Uczniowski Klub Sportowy (UKS) „Posejdon” oraz Uczniowski Klub Sportowy (UKS) PTF Gdańsk. Prowadzono także koło fotograficzne i SKS. Od 2001 ZKPiG nr 17 był organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Oliwa”, a od 2016 konkursu „Demokracja niejedno ma imię” (oba kontynuowane w SP nr 35). Zespołowi szkół przyznano „Pomorskie Certyfikaty Jakości Edukacji” w standardach: VIII, IX i X. Uczniowie Gimnazjum nr 24 odnosili sukcesy w międzynarodowym konkursie „Odyseja Umysłu” (w 2016 zajęli II miejsce w finałach światowych w USA).

W latach 2004–2005 powstał nowy kompleks sportowy, składający się z pełnowymiarowego boiska o tartanowej nawierzchni do gry w piłkę ręczną lub tenisa wraz z trybunami dla 200 osób, boiska o asfaltowej nawierzchni do gry w koszykówkę, a także dwa boiska piaskowe do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną. Oprócz tego zbudowano skocznię do skoku w dal, skocznię do skoku wzwyż, plac zabaw oraz ustawiono stoły do tenisa stołowego. Następnie kompleks został przykryty tzw. balonem – powstała profesjonalna hala sportowa. W 2016 w szkole wymieniono posadzki.

29 V 2007 Gimnazjum nr 24 nadano imię pisarza Jana Parandowskiego (kontynuacja tradycji SP nr 35). Uroczystość połączono z jubileuszem 60-lecia SP nr 35. Funkcjonowało jednolite logo dla całego ZKPiG nr 17, w postaci pięciu złączonych kół (jak na fladze olimpijskiej), w których widniały symbole dyscyplin sportowych (piłki ręcznej, łyżwiarstwa figurowego, jazdy rowerowej na orientację, tenisa ziemnego i hokeja na lodzie). W 2012 ufundowano nowy sztandar, wspólny dla ZKPiG nr 17. Na awersie przedstawiono godło narodowe na tle flagi państwowej. Rewers w kolorze ecru, na górze umieszczono nazwę zespołu, na środku logo zespołu oraz nazwy szkół, u dołu zaś imię patrona.

W 2013 w ZKPiG nr 17 wprowadzono dziennik elektroniczny, w 2018 całkowicie zrezygnowano z dziennika papierowego. W latach 2015–2018 w ZKPiG nr 17 realizowano program „Erasmus +”. Współpracowano ze szkołami z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii i Włoch. Ponadto prowadzono odrębną wymianę młodzieży: w 2015 z Francją i w 2018 z Hiszpanią.

W Gimnazjum nr 24 prowadzono oddziały hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego, tenisa ziemnego, piłki nożnej, piłki ręcznej i short track, turystyczno-krajoznawcze z orientacją sportową (uczniowie zdobywali tytuły mistrzów Polski i Europy w jeździe rowerowej na orientację oraz mistrzów w biathlonie letnim i biegach na orientację w różnych kategoriach) oraz interdyscyplinarne. Szkoła ściśle współpracowała z klubem RKS Stoczniowiec. Uczniowie brali udział w obozach sportowych, a także wyjeżdżali na zawody krajowe i międzynarodowe. Od 2012, w wyniku likwidacji Gimnazjum nr 23, placówka prowadziła oddział ogólny, w którym obowiązywała rejonizacja.

1 IX 2017 Gimnazjum nr 24 włączono do SP nr 35. Wstrzymano nabór uczniów do oddziałów pierwszych i zlikwidowano ZKPiG nr 17. W roku szkolnym 2017/2018 w ośmiu oddziałach gimnazjalnych (czterech klasach drugich i czterech klasach trzecich) uczyło się 166 uczniów. Oddziały drugie i trzecie kontynuowały naukę w budynku gimnazjum do czasu jego wygaszenia. APSS

Dyrektorzy Gimnazjum Sportowego nr 24
Lata Imię i nazwisko
1999–2013 Małgorzata Falkiewicz
2013–2017 Piotr Szepelowski
APSS
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii