GRABOWSKI BOGUSŁAW, organista, pedagog, kompozytor

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/2/2b/1_Bogusław_Grabowski.jpg
Kościół NMP w Gdańsku, Misterium w 1050. Rocznicę Chrztu Polski, od lewej Bogusław Grabowski, Krzesimir Dębski i Jan Łukaszewski, 2016

BOGUSŁAW GRABOWSKI (ur. 18 VIII 1955 Sopot) organista, pedagog, kompozytor, budowniczy organów, organizator życia muzycznego. Syn Janusza i Ireny z domu Parobkiewicz. Talent muzyczny objawił jako 11-latek, grając na organach w kościele Trójcy Świętej (katedrze oliwskiej), zaś kompozytorski, gdy od 10 roku życia pisał utwory na fortepian, np. „Małą suitę” na fortepian i orkiestrę smyczkową (1966), która została wykonana na Węgrzech pod batutą Bogusława Stolarskiego.

W 1974 ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Gdańsku–Wrzeszczu, ul. Partyzantów 21A w klasie fortepianu Aurela Kędziorskiego. W tymże roku podjął studia w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku (PWSM, od 1982 Akademia Muzyczna) na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Po trzecim semestrze, w 1976 przeniósł się do PWSM w Krakowie (od 1979 Akademia Muzyczna), do klasy organów Joachima Grubicha. Studia ukończył w 1982 u tegoż organisty w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1981 uczestniczył w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki Organowej w Mechelen (Belgia) pod kierunkiem profesora Flor Peetersa (1903–1986).

Po ukończeniu studiów współpracował jako organista z Państwową Operą i Filharmonią Bałtycką w Gdańsku i z Biurem Koncertowym tej instytucji. Jednocześnie udzielał się w kościołach gdańskich, grając na organach. W 1985 podjął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim, przygotowując partie oratoryjne ze studentami. Od 1988 pracownik Wydziału Instrumentalnego, prowadził klasę organów. W 1993 uzyskał kwalifikacje I stopnia, w 1996 stopień doktora habilitowanego, od 2000 profesor uczelniany, od 2006 profesor zwyczajny (tytularny) w dziedzinie sztuki muzycznej; od 2019 (po ujednoliceniu nomenklatury) profesor. W 2003 był założycielem nowoutworzonej w uczelni gdańskiej specjalności Muzyka Kościelna, dla której opracował kompletny program nauczania i był kierownikiem Katedry Muzyki Kościelnej. Wykładowca m.in. gry na organach, improwizacji organowej, harmonii praktycznej, akompaniamentu liturgicznego, jak również budowy organów z akustyką muzyczną. Jednocześnie zatrudniony w uczelniach o profilu teologicznym, w Gdańskim Instytucie Teologicznym (filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od 1985 główny organista kościoła Najświętszej Marii Panny (NMP) w Gdańsku.

Prezentuje kunszt artystyczny wirtuoza organisty w ważnych ośrodkach muzycznych Polski i poza jej granicami m.in. w Anglii, Belgii, Białorusi, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, USA, np. udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, Kameralnej i Chóralnej Gdańsk (2005) oraz Międzynarodowym Festiwalu Organowym w San Antonio de los Alemanes Madryt (2023). Jako animator życia muzycznego Pomorza Gdańskiego, od 1978 organizuje koncerty, których wykonawcami są wybitni organiści, kameraliści oraz chóry i orkiestry z Polski, znaczących miast Europy, obu Ameryk, Australii, Japonii. Pomysłodawca i organizator cyklów np.: „Dominikańskie Koncerty Organowe” (1978–1996), „Musica Sacra” (1990 –1993), „Muzyka Przestrzeni Sakralnej” (1994–1996), „Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego” (2005–2015). Przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, następnie Nadbałtyckim Centrum Kultury (NCK), w 1990 założył Gdańskie Centrum Organowe, które prezentuje w kościołach muzykę od dawnej po współczesną, w kościołach; stąd letnie koncerty w ramach „Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej” w kościele NMP w Gdańsku, którego jest dyrektorem. Organizuje również imprezy prezentujące dzieła mistrzów organów w Pelplinie, Kartuzach, Rumi, Wejherowie i Gdyni.

W 1987 skomponował Missa brevis na sopran solo, chór mieszany i organy, mszy, która doczekała się prezentacji w Australii, Danii, Kanadzie, Szwajcarii, Szwecji, USA, także w ośrodkach muzycznych Polski. Skomponował ponadto m.in. w 1995 Magnificat na chór mieszany a cappella, w 1996 Sonata da chiesa na skrzypce solo. 15 VIII 1997, podczas obchodów Tysiąclecia Gdańska w kościele NMP odbyło się prawykonanie jego pieśni symfonicznej Ave Maria na sopran, chór i orkiestrę symfoniczną. Utwór dedykowany miastu otrzymał w tym samym roku nominację do Pomorskiej Nagrody Wojewody.

Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i Ukrainie, USA oraz płytowych dla wytwórni w Polsce, Niemczech i USA. Około 20 nagrań fonograficznych wydano na kasetach i płytach CD, np. Missa brevis (1991), Organy Bazyliki Mariackiej (1991), Organy Oliwskie (1992), Ancient and Modern New York (2006). Współpracując od 2007 z muzykiem jazzowym Maciejem Sikałą współtworzy kreacje muzyczne w koncertach duetu organów i saksofonu, często wspólnych i jednoczesnych improwizacji, które zaowocowały nagranymi w kościele NMP płytami The Colours of Space (2009) oraz Mater Sanctissima (2015); Improwizacje organowe (2023), Nowe organy firmy Zdzisław Mollin w kościele Bożego Ciała w Gdańsku Morenie (2023); z sopranistką Joanną Sobowiec-Jamioł płytę Stella Maris (2025), kaseta Organy Bazyliki Mariackiej (2025). Skomponował także muzykę do filmów, np. Blizny (1980), Toccata (1983), spektakli teatralnych, np. Wieczernik według Ernesta Brylla (1982) i programów telewizyjnych, np. Kalwaria Wejherowska (1988), Spotkania z Adamem Zagajewskim (1989).

Specjalista w zakresie budowy, projektowania i konserwacji organów, w zakresie doradztwa i ekspertyz. Jako przewodniczący strony polskiej był członkiem międzynarodowej komisji zatwierdzającej budowę organów kościoła NMP w Gdańsku (1985). Opracował założenia brzmieniowe organów Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku (2005). Autor projekt organów Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku (2008). Autor koncepcji brzmieniowej, akustycznej i architektonicznej oraz pełniący nadzór przy budowie organów w kościele Bożego Ciała w Gdańsku- Pieckach (2023). Od 2002 prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Kościelnej.

Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Gdańska (2003), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2004), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2010), Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski (2018), Złoty Medalem „Za Długoletnią Służbę (2019), Złotym Medalem „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis” (2023). WAW





Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii