KRÓL EWELINA, profesor Uniwersytetu Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ewelina Król, 2020

EWELINA KRÓL (ur. 23 XI 1980 Gdynia), wirusolożka molekularna, profesorka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii (MWB) Uniwersytetu Gdańskiego (UG) i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). W 1995 absolwentka Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni, w 1999 I Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. W 2004 ukończyła studia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, magister biotechnologii.

Od 2004 doktorantka, od 2011 doktor nauk biologicznych w zakresie biochemii na podstawie rozprawy Zastosowanie wirusa klasycznego pomoru świń (CSFV) jako modelu do badania aktywności nowych inhibitorów rozwoju wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) (promotor: prof. Bogusław Szewczyk). Od 2012 adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych MWB UG i GUMed. W 2012 odbyła staż w Stanford University w Dolinie Krzemowej (USA), w 2016 w Department of Virology, Veterinary Research Institute, Brno (Czechy). Od 2016 członkini Senatu UG, od 2019 Rady Dyscypliny Nauki Biologiczne UG. W 2020 doktor habilitowana w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne na podstawie osiągnięcia naukowego Opracowanie innowacyjnych strategii zwalczania infekcji wirusowych u ludzi poprzez zastosowanie chemicznie zsyntetyzowanych inhibitorów. Od tego roku profesorka UG. W kadencji 2020–2024 dziekan MWB UG i GUMed.

Zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych szczepionek przeciwwirusowych oraz testów diagnostycznych. Prowadzi badania nad hamowaniem rozwoju wirusów ludzkich i zwierzęcych przy użyciu chemicznie syntetyzowanych inhibitorów. Współautorka dwóch patenów, dwóch zgłoszeń patentowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych “Trends in Biotechnology”, „Biosensors & Bioelectronics”, „Antiviral Research”, „European Journal of Medicinal Chemistry”, „Pharmaceuticals”, „Journal of Breath Research”, „European Journal of Pharmacology”, „Molecules, International Journal of Molecular Sciences”, „Bioorganic and Medicinal Chemistry”. W 2020 otrzymała, w ramach Szybkiej Ścieżki Dostępu do Funduszy na Badania nad Covid-19, finansowanie projektu Droga do bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – modyfikacje białka strukturalnego „Spike” prowadzące do eliminacji efektu ADE.

W 2012 laureatka nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (GTN) i Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia młodego pracownika nauki w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych. W 2019 laureatka prestiżowego stypendium programu L’Oreal UNESCO dla Kobiet i Nauki. Kierowniczka projektów naukowych: MNiSW Iuventus Plus 2011 i 2012, PRELUDIUM NCN 2012, LIDER NCBR 2016 i SONATA NCN 2019 oraz uczestniczka programu szkoleniowego MNiSW „TOP500 Innovators: Science-Management-Commercialization”.

Od 2013 członkini GTN, od 2015 wiceprzewodnicząca Klubu Młodych Naukowców GTN. Odznaczona medalem 50-lecia UG (2021).

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii