MIŁOŚĆ, zespół jazzowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zespół „Miłość”, od lewej: Mikołaj Trzaska, Jacek Olter, Ryszard „Tymon” Tymański, Maciej Sikała i Leszek Możdżer (z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na okularach), połowa lat 90. XX wieku
Zespół „Miłość” podczas Jazz Top w Olsztynie, 1996
Zespół „Miłość” w studiu–próbiarni Kuby Staruszkiewicza, Gdańsk, ul. Długie Ogrody, 2009

MIŁOŚĆ, polski zespół jazzowy lat 90. XX wieku. Założony przez Ryszarda „Tymona” Tymańskiego w kwietniu 1988, początkowo kontynuował nowofalowo-free-rockowe poszukiwania poprzedniej grupy Tymona – Sni Sredstvom Za Uklanianie. W latach 1988–1990 działał w składzie: Ryszard „Tymon” Tymański na kontrabasie, Jerzy Mazolewski (Mazzoll) na klarnecie, Mikołaj Trzaska na saksofonie altowym i Bartosz Szmit na perkusji, grając free jazz. Na początku 1990 na miejsce Mazzolla i Szmita pojawili się gitarzysta Tomasz Gwinciński i perkusista Jacek Olter.

W marcu Tomasza Gwincińskiego zastąpił pianista Leszek Możdżer. Wówczas to muzyka zespołu zbliżyła się do bardziej tradycyjnego jazzu, aczkolwiek nadal pełna była eksperymentów i niebanalnych rozwiązań harmonicznych i aranżacyjnych. Pod koniec 1992 zespół nagrał debiutancką płytę pt. Miłość. Czasopismo „Jazz Forum” uznało grupę za Nadzieję Roku 1992, a debiut płytowy trafił na trzecie miejsce w kategorii Album Roku 1992. Rok później, już w kwintecie z saksofonistą tenorowym Maciejem Sikałą, grupa wystąpiła na festiwalu Jazz Jamboree 1993 pomiędzy międzynarodowym kwartetem Tomasza Stańki i grupą Ornette’a Colemana. W kwietniu 1994 nagrała materiał na drugą płytę, Taniec Smoka, a następnie rozpoczęła współpracę z guru jazzowej trąbki, muzykiem zespołu Art Ensemble of Chicago, Lesterem Bowiem. Ich wspólny, free-acid-jazzowy koncert na festiwalu Poznań Jazz Fair został zarejestrowany i wydany jako trzecia, koncertowa, płyta grupy.

W plebiscycie „Jazz Forum” za 1995 Miłość uznano Zespołem Roku i tytuł ów dzierżyła przez kolejne cztery lata. Następna płyta, nagrana jesienią 1995, nosząca tytuł Asthmatic – nawiązujący do słynnego albumu Astigmatic Krzysztofa Komedy – to całkowicie wyimprowizowane i pastiszowe rozliczenie z tradycją polskiego jazzu. Piątą płytą zespołu był album z muzyką do filmu Sztos. W lipcu 1997 grupa wraz z Lesterem Bowiem zarejestrowała materiał na drugą wspólną płytę: Talking about Life and Death. Album ukazał się w listopadzie 1999 nakładem wytwórni Tymańskiego Biodro Records (poprzednie albumy wydało GOWI Records).

Zespół w klasycznym składzie zakończył działalność w końcu lat 90., jednak po dokooptowaniu nowych muzyków nadal grał koncerty. W 1998 roku na miejsce Leszka Możdżera pojawił się kontrabasista Olgierd (Olo) Walicki; rok później Ryszard „Tymon” Tymański zrezygnował z gry na kontrabasie na rzecz gitary elektrycznej, a funkcję basisty przejął Tomasz Hesse. W styczniu 2001 śmiercią samobójczą zmarł Jacek Olter. Zespół rozwiązał się w lipcu 2002.

9 VIII 2009 w ramach Off Festivalu w Mysłowicach odbył się koncert reaktywowanej specjalnie na ten występ grupy. Z pierwotnego składu oprócz Jacka Oltera zabrakło również saksofonistów: Macieja Sikały i Mikołaja Trzaski. Zespół zagrał w składzie: Tymon Tymański – kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Antoni „Ziut” Gralak – trąbka, Alek Korecki i Irek Wojtczak – saksofony, Kuba Staruszkiewicz – perkusja. W sierpniu 2013 odbyła się premiera filmu dokumentalnego o zespole w reżyserii Filipa Dzierżawskiego pod tytułem Miłość. CR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii