POMNIK 17. PUŁKU ARTYLERII CIĘŻKIEJ, Brzeźno, Park Haffnera

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik 17. Pułku Artylerii Ciężkiej
Pomnik 17. Pułku Artylerii Ciężkiej
Pomnik na znaczku pocztowym projektu Maxa Buchholza z 1936

POMNIK 17. PUŁKU ARTYLERII CIĘŻKIEJ z XVII Korpusu Armijnego, wzniesiony w Gdańsku- Brzeźnie (w obecnym parku im. Haffnera), na jednym ze schronów zlikwidowanej po I wojnie światowej Baterii Plażowej (Strandbatterie, fortyfikacje), był poświęcony 822 poległym podczas I wojny światowej żołnierzom z tej jednostki (17 Fussartillerie-Regiment (2 Westpreussisches)), walczących w Rosji, na Bałkanach, w Turcji, Belgii i Francji. Wykonany został przez rzeźbiarza Franza Lehmanna-Siegmundsburga według projektu Adolpha Bielefeldta.

Miał formę smukłej kolumny w kształcie prostopadłościanu (wysokości 15 m), zwieńczonej pozłacaną kulą (o przekroju 1,3 m), symbolem artylerzystów. Na cokole od strony morza widniała tablica z (niemieckim) napisem „1914-1918. Ku wiecznej pamięci dzielnych, poległych żołnierzy z 17. Pułku Artylerii Pieszej (2. Zachodniopruskiego) i jego wojennych formacji", na tablicy od strony lasu „Wierni aż do śmierci! W wykonywaniu świętego obowiązku wobec Ojczyzny poległo 60 oficerów i 762 podoficerów oraz szeregowców".

Zamysł wystawienia pomnika pojawił sie w 1923, kamień węgielny położono 6 V 1928, odsłonięty 2 IX 1928. Po 1945 zdemontowano tablice i kule, kolumnę z powodu złego stanu zachowania wysadzono w latach 60. XX wieku. W 1936 jego wizerunek znalazł się na znaczku Poczty II Wolnego Miasta Gdańska, wydanym z okazji 125-lecia kąpieliska w Brzeźnie. KR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii