POPEK FILIP, archeolog, działacz turystyczny, przewodnik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/b/be/1_Filip_Popek.jpg
Filip Popek, 2024
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/b/b6/2_Filip_Popek.jpg
Filip Popek podczas wykładu „Walki Armii Czerwonej w Gdańsku”, 2023

FILIP POPEK (ur. 17 III 1989 Rzeszów), archeolog, działacz turystyczny. Syn absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Adama „Virusa” Popka (m.in. członka Grupy C.U.K.T.) i Beaty Anny Wiśniewskiej z domu Szeser (m.in. współtwórczyni formacji artystycznej i studia graficznego „Virus Group”). W latach 2004–2008 uczył się w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, w klasie o profilu plastycznym. W 2012 uzyskał licencjat w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach Fundacji „Slavia” w 2014 był kierownikiem wykopu podczas badań archeologicznych w Barczewku. Na terenie Gdańska prowadził badania archeologiczne m.in. pod kierunkiem Joanny Jastrzębskiej-Stęporek przy Długich Ogrodach (2016) i Renaty Wiloch-Kozłowskiej przy cysternie ze Zbiornika Wodnego Stary Sobieski (2018). W 2022, podczas remontu kościoła św. Józefa w Gdańsku, pracował przy zabezpieczaniu i inwentaryzacji krypt, jesienią tego roku badał szczątki jeńców na terenie byłego Stalagu II-D w Stargardzie.

Od 2012 członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), absolwent kursu przewodnickiego. Certyfikowany przewodnik po twierdzy w Wisłoujściu (od 2013), Europejskim Centrum Solidarności (od 2014), Muzeum Emigracji w Gdyni (od 2016), Muzeum II Wojny Światowej (od 2017), Hewelianum (od 2019), Muzeum Gdańska (od 2022, wszystkie oddziały), Muzeum Stutthof (od 2022). Od 2017 prowadzi szkolenia dla przewodników z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki (KPMiT). Współzałożyciel w 2013 Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK w Oddziale Gdańskim im. Jerzego Szukalskiego, wykładowca od 2013 na kursie przewodnickim w zakresie archeologii Gdańska. Od 2015 członek Zarządu KPMiT, w latach 2017–2022 zastępca wiceprezesa ds. szkoleniowych, od 3 IX 2022 prezes KPMiT.

Organizował m.in. Rajd Rowerowy PTTK im. ppłk Wincentego Sobocińskiego (31 VIII 2023), Międzynarodowy Dzień Przewodnika (corocznie w niedzielę około 21 lutego). W ramach współpracy z muzeami i instytucjami kultury prowadzi wykłady szkoleniowe dla członków Koła, na które zapraszał badaczy dziejów i dziedzictwa kulturowego miasta. We współpracy z Klubem Turystów Pieszych „Bąbelki”, m.in. w marcu 2023 poprowadził spacer i wykład „Walki Armii Czerwonej w Gdańsku”, który był wydarzeniem nie tylko integracyjnym oba środowiska w Oddziale Gdańskim im. dr. Jerzego Szukalskiego, ale także był wyjątkowo otwarty również dla sympatyków PTTK oraz mieszkańców Gdańska.

W ramach projektu promującego lokalność dla „Polska Press Grupa” w 2021 prowadził i współtworzył scenariusze do serii odcinków programu w Media PPG promującego Gdańsk „Moje Miasto”. Współpracował z Muzeum II Wojny Światowej: podczas wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” i w 2022, kiedy jego tekst „Westerplatte – wzór postawy polskiego żołnierza” został nagrany jako materiał filmowy służący jako spacer przewodnicki po wystawie. Autor artykułów o militariach i fortyfikacjach publikowanych w informatorach dla przewodników PTTK (dostępne tylko dla członków Koła). KAF









Bibliografia:
Relacje Filipa Popka (udzielane od 2021).
Badania archeologiczne: Długie Ogrody, https://www.youtube.com/watch?v=PkTDBF7Wd1I.
Badania archeologiczne: Kościół Św. Józefa, https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,29485033,do-kogo-naleza-nadpalone-szczatki-z-podziemi-kosciola-sw-jozefa.html.
https://dziennikbaltycki.pl/moje-miasto-gdansk-i-historia-jego-monet-ciekawostki-z-dziejow-1000letniego-grodu/ar/c1-15820253.
Film promujący wystawę czasową z 2022 Muzeum II Wojny Światowej pt. „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”. https://www.youtube.com/watch?v=tFu7OQfAUQE&t=10s.
Prowadzący program oraz współtwórca scenariuszy do „Moje Miasto”, https://youtu.be/rYt6dQRtFcY?si=yMIYgUuPoScNlJ6s.
Relacja z Międzynarodowego Dnia Przewodnika 2023, https://dziennikbaltycki.pl/uczczono-miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego-gdanskie-spacery-z-okazji-swieta/ar/c1-17337647.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii