RÖDE PETER II, złotnik
< Poprzednie | Następne > |
PETER RÖDE II (Rohde; zm. 1694 Gdańsk), złotnik. Syn przybyłego z Tczewa Johanna Rödego I, w 1629 mistrza i nabywcy ► obywatelstwa Gdańska, starszego cechu złotników w 1657.
W 1642 został zapisany na naukę w warsztacie ojca. Pracę mistrzowską wykonał u Andreasa Schmiedta (Schmidt) w 1654. W tym samym czasie otrzymał ► obywatelstwo miasta Gdańska. Funkcję starszego tutejszego ► cechu złotników pełnił w latach 1670, 1675, 1684, 1689, kompana w 1669. Prace mistrzowskie w jego warsztacie wykonali: Nathaniel Schmidt, ► Christian Bockhorn, ► Andreas Mackensen II, ► Daniel Friedrich Mylius, ► Christian Schubert II, Johann Detloff II. Jego córką była prawdopodobnie Anna Constancia, pierwsza żona złotnika ► Nathanaela Schlaubitza. Miał też trzech synów – ► Johanna II, ► Petera III i Christiana – którzy kształcili się w warsztacie ojca (dwaj pierwsi kontynuowali zawód rodzica, trzeci, zapisany na naukę w 1677, nie uzyskał tytułu mistrzowskiego). Został pochowany w kaplicy Złotników w ► kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Nieznana z imienia wdowa (zm. 7 III 1702), prowadziła warsztat zapewne do swojej śmierci.
Używał znaku warsztatowego z monogramem PR w prostokątnym polu. Przypisuje mu się ponad siedemdziesiąt zachowanych dzieł. Szczególnie istotny jest jego udział w powstaniu znacznych partii trumny św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Ponadto wykonywał rozmaite sprzęty znajdujące nabywców w różnych częściach Rzeczypospolitej (Mazowsze, Wielkopolska, Małopolska), zarówno kościelne: kielichy (Charbowo, Działdowo, Gniezno, Jaksice, Lisewo Malborskie, Łysakowo, Mechowo, Miłoradz, Przysiersk, Straszewo, Tuchola, Wałdowo, Wodzisław), puszki eucharystyczne (Glinojeck, Kończewice, Miłobądz, Puck), aplikacje na obrazy (Gniew, Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie), dzbany liturgiczne (► Muzeum Narodowe w Gdańsku), jak i świeckie: puchary (na przykład ► Muzeum Gdańska, Westpreußisches Landesmuseum w Münster, Muzeum Moskiewskiego Kremla), kubki (Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Kórniku, Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie), lichtarze (Gniezno, Piaseczno, Sławin). Znanych jest blisko trzydzieści kufli z tego warsztatu, dekorowanych scenami figuralnymi o tematyce biblijnej i mitologicznej.
Zob. też ► złotnictwo.