SIUDEK ROMAN, administrator gdańskich parafii

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ROMAN SIUDEK (8 XI 1910 Zbrojów, gmina Bliżyn, województwo świętokrzyskie – 11 I 1992 Gdańsk), administrator gdańskich parafii. Syn Piotra i Marii z domu Borowiec. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Sandomierzu uzyskał święcenia kapłańskie 6 VI 1937 z rąk biskupa Jana Kantego Lorka. Rozpoczął pracę jako wikariusz i prefekt w Radomiu, w okresie II wojny światowej brał udział w tajnym nauczaniu, zmuszony do opuszczenia placówki ukrywał się w małej miejscowości w Górach Świętokrzyskich, był kapelanem partyzantów. Po zakończeniu wojny studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, magister pedagogiki.

W Gdańsku od 1945. Poza pracą duszpasterską prowadził zajęcia katechetyczne w szkołach, m.in. w Szkole Morskiej w Gdyni. W latach 1950–1955 administrator kościoła Świętej Rodziny w Gdańsku-Stogach, w 1955–1958 administrator kościoła Chrystusa Króla (Śródmieście, ul. Rogaczewskiego).

Administrator nowo erygowanej 12 VIII 1958 przez biskupa Edmunda Nowickiego parafii kościoła Najświętszej Maryi Panny (NMP) Królowej Różańca Świętego w Gdańsku- Przymorzu (Małym). Głównym jego zadaniem było zbieranie podpisów pod petycjami do władz i urzędów o pozwolenie na budowę kościoła oraz utrzymanie placu kościelnego, który władze – mimo wcześniej wydanej zgody – z czasem starały się odzyskać lub przynajmniej zmniejszyć. M.in. w tym celu doprowadził do postawienia na placu czterech krzyży. Dążył do zatwierdzenia przez władze dokumentacji budowy kościoła. Zaryzykował zatwierdzenie dokumentacji technicznej bez zatwierdzenia wstępnego, co groziło utratą włożonych w tę pierwszą pracę i środków, gdyby wprowadzono jakiekolwiek zmiany. Po uzyskaniu zatwierdzenia projektu kościoła gromadził kamień, stal i inne trwałe materiały, jednak 1 VIII 1971 – nieoczekiwanie – złożył rezygnację z funkcji i przeszedł na emeryturę.

Jeszcze w tym samym roku wyjechał do Radomia, gdzie w towarzystwie sióstr Marii Kordos i Heleny Trętowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej z Mariówki wszedł w skład zespołu, którego zadaniem było odzyskanie wędrującej po Polsce repliki Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zatrzymanej przez władze 20 VI 1966 w kaplicy św. Pawła sanktuarium częstochowskiego. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy ówczesnego wikariusza radomskiej katedry ks. Józefa Wójcika (1934–2014) i miało poparcie prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. 13 VI 1972, w czasie porannych fanfar obwieszczających odsłonięcie oryginalnego obrazu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, wraz z zespołem włamał się dorobionym kluczem do kaplicy św. Pawła. W tłoku i zamieszaniu udało się wynieść replikę przykrytą pokrowcem i dowieziono ją prowadzoną przez siostry nysą do Radomia, gdzie 18 t.m. kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, w towarzystwie ośmiu biskupów, wznowili peregrynację obrazu po Polsce. 31 X 2008 Pierwszy Program Telewizji Polskiej zaprezentował oparty na tym wydarzeniu spektakl „Sceny Faktu” Teatru Telewizji w reżyserii Pawła Bolduana Złodziej w sutannie. W postać Romana Siudka wcielił się Jacek Braciak.

W 1977 powrócił do Gdańska. Do 1989 był pomocą duszpasterską w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku-Nowym Porcie i kapelanem w tamtejszym domu zakonnym. W niedzielę 24 VIII 1980, na prośbę Komitetu Strajkowego, odprawił mszę na terenie Portu Gdańskiego. 6 VI 1987 w kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W 1989 jako pomoc duszpasterska powrócił do parafii NMP Królowej Różańca Świętego na Przymorzu. Pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Bliżynie. JANSZ






Bibliografia:

Noszczak Bartłomiej, Kryptonim „Fala”. Działania SB prowadzone w związku z potajemnym wywiezieniem Obrazu Nawiedzenia z Jasnej Góry (14–20 czerwca 1972 r.), „Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej” 2011, nr 4, 159–178.
Ksiądz, który się komunistom nie kłaniał, „Rzeczpospolita” 1 III 2014, www.rp.pl › plus-minus.
Ks. Roman Siudek, www.parafia-stogi.pl/duszpasterze-34287.
Roman Siudek, nmp.pl.
www.kosciolmorski.pl/aktualnosci/historia/87711/kosciol-portowej-solidarnosci; wspomnienie w 42. rocznicę Sierpnia ’80.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii