ŻEGLUGA GDAŃSKA
< Poprzednie | Następne > |
ŻEGLUGA GDAŃSKA. Utworzona 27 VI 1946 jako spółka Gryf. Żegluga Przybrzeżna przez zarządy miasta w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie, z siedzibą w Gdańsku. Pierwszą linię pasażerską na Zatoce Gdańskiej uruchomiono latem 1947. W 1948 dysponowała już dziewięcioma liniami sezonowymi, obsługiwanymi przez 11 statków. Zarządzeniem Ministra Żeglugi z 8 II 1949 spółkę przekształcono w przedsiębiorstwo państwowe Żegluga Przybrzeżna z siedzibą w Gdańsku. Istniało do końca 1952. W latach 1953–1955 połączone z podobnym szczecińskim w firmę Polska Żegluga Przybrzeżna w Gdańsku, z zasięgiem działania na całym polskim wybrzeżu wraz z wodami portowymi, zalewami i przyległymi drogami wodnymi.
W 1956 żeglugę przybrzeżną połączono z żeglugą śródlądową. W Gdańsku zarządzała nią ekspozytura Bydgoskiej Żeglugi na Wiśle, specjalizującej się w rzecznych przewozach towarowych. W 1957 ponownie powołano Żeglugę Gdańską, podobne przedsiębiorstwo utworzono jednocześnie w Szczecinie. Uprawiała pasażerską żeglugę regularną i towarową na wodach Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego i na śródlądziu. Dysponowała statkami pasażerskimi, holownikami i barkami.
Po 1989, w następstwie trudności ekonomicznych, podzielona została na prywatne przedsiębiorstwa Żegluga spółka z o.o. Przedsiębiorstwo Usług Morskich (specjalizacja: przewozy pasażerskie) i Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Gdańska, zajmujące się przewozami towarowymi. Od 1 VII 1996, po zakupieniu Przedsiębiorstwa Państwowego Żegluga Gdańska, zreorganizowano firmę Żegluga Gdańska sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Pończoszników 2, będącą własnością Jerzego Latały (pełniącego jednocześnie funkcję prezesa zarządu).
Obecnie największy polski armator w żegludze przybrzeżnej, prowadzi rejsy w rejonie Trójmiasta, Środkowego Wybrzeża, Zalewu Wiślanego, a także z Ustki i Darłowa na Bornholm oraz rejsy wolnocłowe z Gdyni do Bałtyjska. Firma obsługuje również tramwaj wodny.