ATUT, grupa poetycka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ATUT, początkowo Grupa Gdańska, od 1986 Gdańska Grupa Poetycka „Atut”. Utworzona została w marcu 1983 podczas warsztatów literackich w Krynicy Górskiej przez Arianę Nagórską i Dariusza Wasielewskiego. Wkrótce dołączyli: Zdzisław A. Malinowski, Jarosław Seidl, Jacek Zakrocki, Ludwik Filip Czech, Artur Tomaszewski i Jacek T. Zieliński. Grupa odbywała spotkania najczęściej w mieszkaniach prywatnych, uczestniczyli w nich także młodzi poeci niebędący jej członkami (m.in. Jakub P. Lewandowski, Adam Kapelusz, Tomasz Jurczyk, Wojciech Kass). Członkowie grupy brali również udział w pracach Gdańskiego Ośrodka Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy.

Oficjalny debiut prasowy, w postaci kolumny wierszy i krótkiej autoprezentacji, zamieszczono w „Faktach” (1983, nr 16). Grupa nie sformułowała programu poetyckiego, uznając go za samoograniczenie. Świadomi odrębności swoich estetyk i poetyk tworzyli grupę, w której chcieli bronić własnych indywidualności. Odbywali spotkania autorskie w bibliotekach i placówkach kulturalnych w Gdańsku, ich twórczość często była prezentowana na antenie Radia Gdańsk, nie doszło natomiast do druku przygotowywanego przez grupę almanachu pt. Do końca czekać. Członkowie grupy zdobywali nagrody w konkursach poetyckich, m.in. Czerwonej Róży (Nagórska, Tomaszewski, Wasielewski).

Ostatnia zbiorowa prezentacja miała miejsce w dodatku do „Głosu Wybrzeża” pt. „Delta” (1986, nr 36). Około tej daty nastąpił rozpad grupy jako efekt stopniowego rozluźniania więzi pomiędzy jej uczestnikami. AFL

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii