PIEKLISKO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/8/8d/Pieklisko_1807.jpg
Od lewej karczmy Pieklisko/Piekło (Hölle) i Raj (Paradies), dalej Krzyżowniki (Tempelburg) i Siedlce (Schidlitz) oraz wyżej Trzy Lipy (Dreilinden), plan okolic Gdańska Friedricha Bernharda Engelhardta z 1807 (fragment)
Karczma Pieklisko, rysunek ołówkiem Juliusa Gottheila, lata 40. XIX wieku

PIEKLISKO (Hölle, Heidenkrug), część dawnej wsi Ujeścisko. Rozwinęło się i wzięło nazwę od notowanej od 1734 karczmy Hölle (Piekło, na wysokości zbiegu obecnej ul. Kartuskiej i Ujeścisko), funkcjonującej razem z karczmą Paradies (Raj, przed obecną ul. Zielony Stok). W rejonie dolnej części ul. Myśliwskiej już w XVIII wieku notowany był folwark Christinenhof z dworkiem i stawem, istniejący do 1945, własność wielu gdańskich rodzin, po 1945 dom czynszowy.

Od 1801 w rejonie obecnych ulic Olchowa i Słoneczna Dolina funkcjonowała cegielnia. Od 1935 pojawiła się zabudowa mieszkaniowa. Włączone (wraz z Ujeściskiem) przez władze niemieckie w granice administracyjne Gdańska 26 III 1942. Po nieuznaniu w 1945 tej decyzji przez władze polskie, włączone jednak w granice administracyjne Gdańska 5 X 1954 jako tzw. Nowe Ujeścisko. Obok starych zabudowań wiejskich na południu (między ul. Kartuską, Ujeścisko i Olchową a południową granicą obecnego cmentarza Łostowickiego) powstały osiedla mieszkaniowe: 1991–2001 „Zielony Stok”, 2001–2009 „Słoneczna Dolina”, 2002–2006 „Pomarańczowe”, w części północnej (ul. Piekarnicza, do ul. Myśliwskiej), 2001–2006 „Trzy Dęby”. Inwestorzy przypisują te osiedla do Zaborni, zacierając ze względów marketingowych mało dla nich korzystną nazwę Pieklisko.

Od północy sąsiaduje z Migowem, od wschodu z Krzyżownikami i Wzgórzem Mickiewicza, od południa z Ujeściskiem i Szadółkami, od zachodu z Zabornią. Przebiega przez nie część ul. Kartuskiej i al. Armii Krajowej, obejmuje także cmentarz Łostowicki.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii