RUPERTI ANDREAS, proboszcz kościoła NMP

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ANDREAS RUPERTI (zm. 22 VII 1447 Rzym), profesor teologii, proboszcz kościoła Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Pochodził niewątpliwie z terenu Pomorza Gdańskiego. Jako „Andreas Ruperti de Danczk” zapisał się w semestrze letnim 1419 na uniwersytet w Lipsku. W 1433, jako „Andreas Ruperti von Prust”, był rektorem tego uniwersytetu. W 1435 jako doktor teologii immatrykulował się na uniwersytecie w Bolonii, zostając prokuratorem nacji niemieckiej. Dowodnie w latach 1436–1447 kilkakrotnie określany również jako profesor teologii.

Po odbytych studiach wrócił do Prus i jako członek zakonu krzyżackiego w latach 1436–1438 był proboszczem kościoła parafialnego św. Janów w Starym Mieście Toruniu, działając także jako dyplomata krzyżacki. 27 XI 1436 magister sztuk wyzwolonych i kanonik w Preszburgu Kaspar Nayl, regulując dług zaciągnięty w Wiedniu w wysokości 60 florenów węgierskich, zwracał się do Rady Miasta Gdańska o wydanie magistrowi nauk biblijnych Andreasowi Rupertiemu całej spuścizny po Gertrudzie Steyn, matce Kaspara, zmarłej w Gdańsku rok wcześniej. W latach 1438–1447 był proboszczem gdańskiego kościoła NMP. W tym okresie określany również jako kanonik chełmżyński, choć zapewne nie rezydował przy kościele katedralnym w Chełmży, przebywając raczej przy bogato uposażonym gdańskim kościele. Brany był pod uwagę jako następca biskupa Sambii Michaela Jungego.

Podkreśla się niekiedy jego porywczy charakter. Stąd konflikty: w 1441 z Nikolausem Kobelau, plebanem gdańskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którego skarżył przed soborem w Bazylei, i w 1443 z władzami Głównego Miasta Gdańska, w którym to sporze uzyskał nawet mandat zabraniający mieszania się Rady w sprawy majątku kościelnego parafii NMP.

Jako aktywny dyplomata krzyżacki prowadził m.in. rokowania o Nową Marchię, był w składzie sądu polubownego rozstrzygającego sprawę Skolimów, uczestniczył z wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego w zjeździe we Frankfurcie nad Menem; z misjami dyplomatycznymi był także w Wiedniu i Salzburgu. Od połowy 1446 piastował też urząd prokuratora zakonu krzyżackiego przy kurii papieskiej oraz kasztelana na rzymskim Zamku Świętego Anioła (Engelsburg). RK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii