SEMPER FIDELIS, kościelna służba mężczyzn

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/8/8c/Semper_Fidelis_Sopot_1999.jpg
Członkowie Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” przed mszą papieską na sopockim hipodromie, 5 VI 1999

KOŚCIELNA SŁUŻBA MĘŻCZYZN „SEMPER FIDELIS”, powołana 28 II 1987 przez biskupa Tadeusza Gocłowskiego dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa pielgrzymom podczas nabożeństw i spotkań z udziałem papieża Jana Pawła II oraz przy trasach jego przejazdu w trakcie wizyty na Wybrzeżu Gdańskim w 1987 ( papież Jan Paweł II w Gdańsku). Do służby zgłosiło się ponad 10 000 mężczyzn, jej organizatorem i kapelanem został ks. Andrzej Rurarz.

Po wizycie papieża wielu mężczyzn wyraziło chęć dalszego funkcjonowania w ramach tej służby. W odpowiedzi biskup Tadeusz Gocłowski w styczniu 1988 ustanowił w diecezji gdańskiej stałe duszpasterstwo mężczyzn na szczeblu diecezjalnym i parafialnym po nazwą „Kościelna Służba Mężczyzn (KSM) Semper Fidelis”. Diecezjalnym duszpasterzem służby został ks. Brunon Kędziorski. Pod tą nazwą 5500 mężczyzn pełniło służbę podczas wizyty Jana Pawła II na hipodromie w Sopocie w 1999. W tym czasie struktury KSM objęły także obszar byłej diecezji chełmińskiej, włączony w 1992 do nowo utworzonej archidiecezji gdańskiej. W trakcie wszystkich wizyt papieża Jana Pawła II, a w 2005 papieża Benedykta XVI, organizowane były pielgrzymki KSM „Semper Fidelis” przynajmniej do jednego z wizytowanych miast. Po ks. Brunonie Kędziorskim w latach 2007–2014 diecezjalnym duszpasterzem służby był ks. Zbigniew Zieliński, od 3 II 2015 jest nim ks. kanonik Zdzisław Róż, proboszcz kościoła św. Krzysztofa. W 2025 w archidiecezji gdańskiej działają 54 wspólnoty parafialne KSM. Duszpasterstwem objętych jest około 800 mężczyzn.

KSM pełni służbę porządkową w czasie parafialnych, dekanalnych i archidiecezjalnych uroczystości kościelnych, wspomaga duchownych we wszystkich formach pracy duszpasterskiej, możliwych dla osób świeckich. Prowadzi także pracę wychowawczo-formacyjną wobec swoich członków i ogółu wiernych przez szerzenie wiedzy religijnej, wspólną modlitwę i ćwiczenia duchowe oraz upowszechnienie obyczajów i kultury katolickiej. Kandydatem do KSM może zostać każdy mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem, ukończył osiemnasty rok życia i cieszy się nienaganną opinią w swojej parafii, a także uznaje system wartości określony w statucie. O przyjęciu do KSM decyduje proboszcz parafii. Na terenie archidiecezji KSM kierowana jest przez archidiecezjalnego duszpasterza ustanawianego przez arcybiskupa. Członkowie KSM pełnią służbę ubrani w ciemne garnitury i białe koszule oraz krawaty, a na głowie noszą furażerkę z emblematem KSM „Semper Fidelis”. Podczas pełnienia służby członek KSM posiada przy klapie marynarki identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz nazwą i pieczęcią parafii, do której należy. Praca KSM „Semper Fidelis” ma charakter społeczny.

Sztandar KSM „Semper Fidelis” w archidiecezji gdańskiej oraz poszczególnych grup parafialnych przedstawia z jednej strony wizerunek Najświętszej Maryi Panny oraz napis „Semper Fidelis” z datą 28 II 1987 (jako datą powołania KSM), po drugiej stronie – wizerunek Jana Pawła II lub herb papieski oraz napis „KOŚCIELNA SŁUŻBA MĘŻCZYZN”, nazwa parafii oraz rok fundacji. Stałymi elementami uczestnictwa KSM „Semper Fidelis” w życiu Kościoła na szczeblu archidiecezji są między innymi coroczne piesze pielgrzymki do Świętego Wojciecha z okazji święta patronalnego archidiecezji gdańskiej, wielkopostne Dni Skupienia w Domu Rekolekcyjnym przy parafii św. Jacka Odrowąża w Straszynie i coroczne pielgrzymki w ostatnią niedzielę maja do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. JANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii