STOCZNIA (100CZNIA), zespół lokali, sklepów, galerii
< Poprzednie | Następne > |
STOCZNIA (100CZNIA), ul. Popiełuszki 5, na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, zespół lokali gastronomicznych, sklepów, galerii i innych obiektów użyteczności publicznej funkcjonujących w pochodzących z odzysku kontenerach morskich 40’HC, połączonych ze sobą, oraz dwóch zabytkowych budynkach stoczniowych, należących niegdyś do Wydziału Stolarskiego W-5 Stoczni Gdańskiej (hala z suszarnią drewna). Właścicielem terenu i infrastruktury jest Stocznia Centrum Gdańsk sp. z o.o. Przy wejściu do 100czni ustawione jeden na drugim kolorowe kontenery stanowią punkt orientacyjny z logo miejsca.
Projekt łączy kontenerową architekturę, ofertę kulturalną oraz gastronomiczną z różnych zakątków świata. Powstał w 2017 jako przedsięwzięcie pary gdańskich miejskich aktywistów Ali Jabłonowskiej i Kuby Łukaszewskiego, zainspirowanych podobnymi inicjatywami w Europie. 100cznia działa przez pięć miesięcy sezonu letniego – od początku maja do końca września, w okrojonej formie w sezonie zimowym, jako 100cznia Inside. W ciągu lat działalności 100czni, wokół kontenerów powstał miejski ogród, dostępny dla wszystkich, jest podlewany deszczówką zbieraną w trakcie opadów.
Na terenie 100czni znajduje się kilkanaście punktów gastronomicznych ze street foodem (jedzenie przygotowane „na ulicy”), bary, kawiarnia, scena koncertowa, sklepy, punkt wymiany książek; działa również miejska plaża i galeria street artu (sztuka ulicy) Layup. Funkcjonuje sklep z wyselekcjonowaną odzieżą z drugiej ręki, „Kup'sę”, zakład fryzjerski oraz studio tatuażu, działa plac zabaw, jest boisko do koszykówki. Przez cały tydzień odbywają się regularne koncerty i imprezy DJ-skie, targi ubrań i płyt winylowych, projekcje filmowe, zajęcia jogi, warsztaty i spotkania autorskie. W piątkowe i sobotnie noce klimat zmienia się na bardziej klubowy, promujący muzykę z reguły niedostępną w innych klubach.
Za gramofonami stają specjaliści od brzmień hip hop, nu soul, afrobeats, garage i tropical house, a niecodziennie oświetlona przestrzeń 100czni zmienia się w wielki parkiet i nocny market jedzeniowy jednocześnie. Galeria Layup to miejsce, w którym głos ma miejska sztuka graffiti. Na 9000 m² można zobaczyć wystawę przygotowaną przez trzy legendy trójmiejskiego graffiti – kuratorami są Kirk, Colt45 i Hijack. Połączenie dwóch żywiołów – nośników reklamowych i street artu – dało efekt, który pokazuje złożoność fenomenu zwanego miastem. Przestrzeń 100czni jest nieodpłatnie udostępniana organizacjom pozarządowym i inicjatywom społecznym zajmującym się tematami ekologii, migracji czy wsparcia dla osób z obszarów wykluczenia społecznego.