WIZYTA KANCLERZA REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC GERHARDA SCHRÖDERA W GDAŃSKU, 1999
< Poprzednie | Następne > |
WIZYTA KANCLERZA REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC GERHARDA SCHRÖDERA W GDAŃSKU (ur. 7 IV 1944, Mossenberg, Niemcy), niemieckiego polityka, w latach 1998–2005 kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Wizyta odbyła się w dniach 29–30 IV 1999. Jej celem było przewodniczenie, wraz z polskim premierem Jerzy Buzkiem, polsko-niemieckim konsultacjom. Miano na nich dokonać bilansu w stosunkach dwustronnych. Poruszone tematy dotyczyły też m.in. sytuacji w Kosowie, terminu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i odszkodowań dla polskich robotników przymusowych z czasów II wojny światowej.
Gerhard Schröder przyleciał na lotnisko w Rębiechowie specjalnym samolotem Luftwaffe 29 IV 1999 o godzinie 9.25. Dziesięć minut wcześniej wylądowała tam polska delegacja na czele z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Według wcześniej ustalonego harmonogramu ten dzień miał charakter wizyty nieoficjalnej. Po godzinie 18. Aleksander Kwaśniewski spotkał się z niemieckim kanclerzem przed Złotą Bramą, gdzie zebrała się również grupa przeciwników polskiego prezydenta. W trakcie spaceru Drogą Królewską, na schodach Dworu Artusa, obaj odpowiadali na pytania dziennikarzy i krótko rozmawiali z zebranymi. Dalsza trasu spaceru wiodła Długim Pobrzeżem do Bramy Mariackiej, na której rok wcześniej wmurowano tablicę poświęconą wizycie w Gdańsku w 1840 Alexandra von Humboldta (zob. stypendium Humboldta). W trakcie spaceru ul. Mariacką, w kawiarni „Mariacka”, poczęstowano obu polityków kuflem piwa. Przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP) gości powitał ks. ks. Stanisław Bogdanowicz, który oprowadził ich po świątyni i gdzie wysłuchano koncertu chóru „Schola Cantorum Gedanensis”. Następnym punktem programu była wizyta w Sopocie, gdzie politycy zjedli obiad i spędzili wspólnie wieczór. Gerhard Schröder nocował w gdańskim hotelu „Hanza”, w pokoju z widokiem na Motławę.
Oficjalną część wizyty rozpoczęto następnego dnia powitaniem kanclerz przed Ratuszem Głównego Miasta przez premiera Jerzego Buzka. Po odbytych w Ratuszu konsultacjach, do przygotowanego przez gdańską restaurację „Pod Łososiem” lunchu w Dworze Artusa zasiadły 64 osoby z obu delegacji, m.in. ze strony polskiej wicepremier Janusz Tomaszewski i minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.
Następnie kanclerz spotkał się w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1 z Lechem Wałęsą, w towarzystwie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Mariana Krzaklewskiego złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i rozmawiał z nim w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Przed Salą BHP premier Jerzy Buzek oficjalnie pożegnał się z niemieckim gościem.
W trakcie gdańskiej wizyty towarzyszyli niemieckiemu kanclerzowi i polskiemu prezydentowi ambasadorowie obu stron (Andrzej Byrt, Johannes Bauch) oraz ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, obrony, gospodarki i edukacji obu krajów. Prowadzili oni w Gdańsku robocze spotkania.
Bibliografia:
(AT), Szczyt polsko-niemiecki. Gdańskie spotkania, „Dziennik Bałtycki” 4 V 1999, nr 102, s. 18.
(pel), Gdańsk. Polsko-niemieckie spotkanie. Kanclerz i prezydent, „Dziennik Bałtycki” 29 IV 1999, nr 100, s. 5.
(Toga), Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w Gdańsku. Recepcyjne tajemnice, „Głos Wybrzeża” 29 IV 1999, nr 83, s. 3.
Mikłaszewicz Dorota, Prezydenckie piwo na rachunek, „Wieczór Wybrzeża” 4 V 1999, nr 102, s. 3.