LETZKAU CONRAD, burmistrz Głównego Miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Odrys płyty nagrobnej Conrada Letzkau (herb z lwej) i Arnolda Hechta (herb z prawej) w kościele Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (obecnie w większości zatartej)
Herb rodowy Conrada Letzkaua
Ilustracja z 1883 do księgi legend Franza Augusta Brandstätera, przedstawiająca wejście Conrada Letzkaua i jego towarzyszy do zamku gdańskiego i wycofującego się Tiedemanna Huxera
Theodor Bolesław Urtnowski, śmierć Conrada Letzkaua, ilustracja zamieszczona w powieści Juliusa Pederzani-Webera, Der Treuschwur des Kunrat Letzkau, Danzig 1909

CONRAD LETZKAU (Leczkow Konrad; około 1350 – 6 IV 1411 zamek w Gdańsku), kupiec, burmistrz Głównego Miasta Gdańska. Pochodził z rodziny holenderskiej z okolic Wieringen koło Alkmaar, która przybyła do Prus i osiadła we wsi Letzkau (Leszkowy) na Żuławach Gdańskich, od której przybrała nazwisko. Jego rodzeństwa można szukać wśród współcześnie występujących osób noszących to nazwisko: Arnolda, Marquardta, Johanna, Wilhelma i Nikolausa.

W 1387 uzyskał obywatelstwo Głównego Miasta Gdańska. Od 1393 ławnik, od 1395 rajca, w 1397 sędzia. Od 1405 był burmistrzem. Urząd pierwszego burmistrza pełnił w 1407 i 1411, drugiego w 1406 i 1410, trzeciego w 1405 i 1409, czwartego w 1408.

Reprezentował Gdańsk na zjazdach stanów pruskich i zjazdach miast hanzeatyckich. Jako rajca w 1398 dowodził flotą gdańską w wojnie gotlandzkiej przeciwko braciom witalijskim. W latach 1403-1404 posłował z ramienia miast pruskich do Szwecji, dostając się w ręce piratów duńskich, którzy przetrzymali go 26 tygodni. W 1404 w Lubece i 1410 w Hamburgu reprezentował miasta pruskie na zjazdach Hanzy. W latach 1407-1408 uczestniczył w rokowaniach zakonu krzyżackiego z Danią w Helsingborgu i Kalmarze w sprawie sprzedaży Gotlandii, którą przekazano ostatecznie królowej duńskiej Małgorzacie.

W pierwszym okresie po klęsce zakonu krzyżackiego w bitwie pod Grunwaldem (15 VII 1410), w okresie Wielkiej Wojny, zajął ostrożne stanowisko, opowiadając się nadal po stronie krzyżackiej, udzielając miedzy innymi pomocy załodze zamku malborskiego. Pod wrażeniem sukcesów strony polskiej i po podejściu wojsk polskich pod Malbork, wystąpił otwarcie przeciwko Krzyżakom, zabraniając im wywozu mienia szpitala św. Elżbiety z Gdańska. W celu uzyskania dla Gdańska jak najkorzystniejszych przywilejów udał się, korzystając z pośrednictwa biskupa włocławskiego Jan Kropidły, do obozu króla polskiego Władysława Jagiełły pod Malbork i poddał Gdańsk królowi. W zamian za to miasto otrzymało 5 VIII 1410 przywilej przynoszący mu znaczne posiadłości ziemskie i dochody. 7 VIII 1410 mieszkańcy Gdańska złożyli wysłannikowi króla polskiego, kasztelanowi kaliskiemu Janowi z Tuliszkowa hołd. Uczestniczył 10 VIII 1410 w zjeździe wielkich miast pruskich pod Malborkiem, na którym królowi polskiemu zostały przedłożone różne postulaty, w tym i gdańskie. Większość z nich, m.in. prawo mennicze, regulowanie przez miasto wywozu zboża, nadzór nad wybrzeżem, swoboda handlu z ziemianami polskimi, zostały przez Władysława Jagiełłę przyznane. Próbował jednocześnie bezskutecznie nakłonić komtura gdańskiego do przekazania zamku gdańskiego stronie polskiej. Stosując radykalne środki w formie represji i konfiskat, poprzez skrócone procesy doprowadził do szybkiego stracenia głównych zwolenników krzyżackich w Gdańsku albo do opuszczenia przez nich miasta.

Po wycofaniu się wojsk polskich spod Malborka (po 19 IX 1410), uznał rządy wielkiego mistrza Henryka von Plauen. W grudniu 1410 roku posłował z ramienia wielkiego mistrza do księcia wołogojskiego Warcisława VIII. Po zawarciu polsko-krzyżackiego pokoju toruńskiego (1 II 1411), odmówił jednak wielkiemu mistrzowi zapłacenia przez Gdańsk nadzwyczajnego podatku. Doprowadziło to do represji handlowych i konfiskat ze strony komtura gdańskiego Henryka V von Plauen (brata wielkiego mistrza) oraz do akcji zbrojnej statków gdańskich na morzu ( bunt 1411). 5 IV 1411 zawarto rozejm; następnego dnia wraz ze swym zięciem, rajcą Bartłomiejem Grossem, burmistrzem Arnoldem Hechtem i nieznanym z nazwiska rajcą został zaproszony do rozmów z komturem na gdański zamek. Mający im towarzyszyć Tiedemann Huxer, zwolennik Krzyżaków, pod pozorem, że zapomniał zostawić klucze swemu zastępcy, zawrócił do miasta.

Uwięziony i zamordowany na zamku wraz z trzema pierwszymi, ich zwłoki wydano 13 IV 1411 na polecenie wielkiego mistrza. Pochowany, wraz z Arnoldem Hechtem, w kościele Najświętszej Marii Panny, w kaplicy św. Jadwigi (w Księdze grobów kościoła NMP zapisano, że grób ten nie może być nigdy sprzedany, płyta nagrobna w 2019 poddana została rekonstrukcji). Należący do niego majątek Krzyżacy skonfiskowali, nie powiodły się późniejsze próby jego odzyskania, podejmowane przez rodzinę.

Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy około 1380 z Margarethe (Grötte, Grete), pochodzącą z rodziny rycerskiej z ziemi chełmińskiej (używającej w herbie wieniec z rombów). Z tego związku pochodziły najprawdopodobniej cztery córki: Anna (zm. po 1425), od około 1400 żona rajcy Bartholomäusa Grossa, a od około 1413 żona Johanna Westphal; Gertrud (zm. 22 XII 1406, w klasztorze w Darłowie); Bertha (zm. około 1420) druga żona Heinricha von Suchten (dziadka burmistrza Heinricha Suchtena) i Margarethe, trzecia żona Heinricha von Suchten. Po raz drugi ożenił się około 1390 z Barbarą von Saldern, pochodzącą z Balgi w Prusach Wschodnich. Uważa się, że z tego związku pochodzili: Katharina, od około 1420 żona rajcy Głównego Miasta Gdańska Johanna Bock; Dorothea (zm. po 1431), żona Heinricha von der Beke, i Peter (zm. po 1440/41), późniejszy ławnik Głównego Miasta Gdańska (i być może rajca w latach 1415-1417, zwolniony z tej godności przez zwolenników Krzyżaków).

Pamięć o zamordowaniu jego i jego towarzyszy stała się ważnym elementem narastającej opozycji antykrzyżackiej w Gdańsku. Jeszcze w 1453 władze Gdańska składały w sprawie morderstwa skargę do sądu cesarskiego w Wiener Neustadt. Tematyka jego śmierci przewijała się w gdańskiej sztuce i w późniejszych wiekach, m.in. do 1945 w gdańskim Muzeum Miejskim znajdował się poświęcony temu epizodowi obraz artysty malarza Bernharda Maximiliana Sturmhöfela, w 1791 w Królewcu Ludwig von Baczko napisał sztukę Conard Letzkau. Bügermeister zu Danzig. Eine vaterländisches Trauerspiel in 5 Aufzügen (Conarda Letzkau. Burmistrz Gdańska. Tragedia patriotyczna w 5 aktach), a choćby 29 I 1834 w Lazarecie przy Bramie Oliwskiej wystawiono sztukę o śmierci burmistrza i jego towarzyszy Petera Friedricha Dentlera (1802–1837) Die Kreuzherren in Danzig (Krzyżacy w Gdańsku). Poświęcone mu powieści opublikowali m.in. pastor Ewald Hering (Konrad Lezkau, 1826), krótko mieszkająca w Gdańsku-Nowym Porcie Julia Burow-Pfannenschmidt (Ein Bürgermesister, 1862), Elise Püttner (Konrad Letzkau und seine Tochter / Konrad Leczkow i jego córka, powieść publikowana w 1880 w odcinkach w „Danziger Zeitung”, wydaną w Lipsku w 1887, wznowioną w 1922) i inni. Po wojnie dramat osnuty wokół konfliktu burmistrza, Igry, przygotowywał Edwin Jędrkiewicz. Od 1945 imię Konrada Leczkowa nosi ulica we Wrzeszczu (dawniej An der Abtsmühle). JZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii